Kielce stolicą świata zbrojeń

„Blisko pół tysiąca wystawców z całego świata, 25 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.

W Kielcach rozpoczął się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. – To będzie decydujący rok, jeżeli chodzi o techniczną modernizację polskiej armii – przypominał minister Tomasz Siemoniak podczas ceremonii otwarcia.
Jak podkreślają organizatorzy targów, przez cztery dni będzie można zobaczyć najnowocześniejsze produkty przemysłu zbrojeniowego, wiele z nich będzie miało na kieleckiej imprezie swoją premierę.

Honorowy patronat nad targami objął prezydent Bronisław Komorowski. – Spotykamy się dzisiaj w szczególnym momencie.
Mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa w Europie od czasów zimnej wojny. Niestety, sprzęt wojskowy możemy ostatnio oglądać nie tylko na przemysłowych wystawach, ale także w relacjach telewizyjnych z walk, które toczą się niedaleko, tuż za wschodnią granicą Polski – powiedział Tomasz Siemoniak.
Dlatego, zdaniem szefa MON, współpraca przedsiębiorstw sektora zbrojeniowego nabiera szczególnego znaczenia. – Dziś jest czas na solidną pracę, na realizację wojskowych zamówień i nawiązywanie współpracy – podkreślał minister.

Dużą atrakcją kieleckiej wystawy będzie „targowy pojedynek” producentów śmigłowców. Na MSPO nie zabraknie żadnej z firm zainteresowanych sprzedażą polskiej armii tego typu maszyn.
Ubiegający się o wojskowe zamówienia pokażą swoje produkty, które być może już niedługo wejdą do uzbrojenia Wojska Polskiego. – To będzie decydujący rok, jeżeli chodzi o techniczną modernizację polskiej armii – zapowiedział szef resortu obrony.
W ciągu najbliższych miesięcy zapadną decyzje w kilkudziesięciu przetargach, w tym tych najważniejszych, jak w ramach budowy tarczy antyrakietowej czy zakupu śmigłowców wielozadaniowych. – Na razie wszystko idzie zgodnie z planem.
Jesteśmy bardzo zdeterminowani, by dotrzymać harmonogramu. Dostawy sprzętu będą oczywiście rozłożone na kilka najbliższych lat, ale decyzje zapadną już niedługo – zapowiedział szef MON. Gościem specjalnym tegorocznych targów jest Francja, która przygotowała tzw. wystawę narodową.  – Chcemy pokazać potencjał sektora zbrojeniowego i potwierdzić, jak ważna jest dla nas współpraca z Polską – podkreślał minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian.

Swoje produkty na wystawie narodowej prezentują największe firmy znad Sekwany, m.in. Airbus Group (samoloty, elektronika, rakiety, artyleria, rakiety kosmiczne), Safran (elektronika), Thales (elektronika, pojazdy wojskowe, rakiety, lekka broń, amunicja), DCNS (okręty), Airbus Helicopters, MBDA France (rakiety) czy Nexter produkujący pojazdy wojskowe oraz amunicję. – Obecność Francji na MSPO pokazuje, że jest ona jednym z naszych najlepszych sojuszników – powiedział minister Siemoniak.
W czasie poprzednich edycji MSPO swój przemysłowy potencjał prezentowały w ten sposób m.in. Niemcy, Izrael i USA. Na konferencji prasowej po raz kolejny wrócił temat kontraktu na dostawę francuskich okrętów desantowych klasy Mistral dla Rosji. – Decyzje o przekazaniu sprzętu zapadają w momencie, gdy jest on gotowy. W przypadku tych okrętów termin ten przypada w listopadzie. Do tej pory żadne ostateczne decyzje nie zostaną podjęte – mówił szef francuskiego MON. W sobotę Unia Europejska podjęła decyzję o przygotowaniu kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji i, jak zaznaczył minister Le Drian, to także może mieć wpływ na decyzje Paryża. – Wolelibyśmy, by nasi sojusznicy nie dostarczali broni do Rosji, ale nie łączymy tej sprawy z udziałem francuskich firm w polskich przetargach. Chcemy kupić jak najlepszy sprzęt i uzbrojenie dla Wojska Polskiego i tylko takie argumenty bierzemy pod uwagę w naszych postępowaniach – dodał minister Siemoniak. Jak co roku, wystawcy powalczą o nagrody Defender. To wyróżnienia dla najbardziej oryginalnych produktów obronnych, wyróżniających się walorami eksploatacyjnymi oraz nowatorstwem technicznym.
Statuetki zostaną wręczone w kategoriach sprzętu: dowodzenia i rozpoznania, zabezpieczenia logistycznego, wsparcia działań, szkoleniowego, walki rodzajów wojsk, specjalnego, wyposażenia indywidualnego żołnierza lub funkcjonariusza oraz sprzętu pozostałego. Wyniki zostaną ogłoszone w czwartek na uroczystej gali.

MSPO to nie tylko wystawa sprzętu. Organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących.

Największą z nich będzie Kielecka Konferencja Bezpieczeństwa. Dwudniowa dyskusja panelowa, w której udział wezmą politycy z Polski i regionu, eksperci, przedstawiciele przemysłu oraz dziennikarze, odbędzie się już po raz trzeci.
W tym roku głównymi tematami debat będą zagadnienia związane z sytuacją na Ukrainie, konsolidacją polskiego przemysłu obronnego oraz przyszłością wschodniej flanki NATO.

Odbędą się także Międzynarodowe Targi Logistyczne „Logistyka”, podczas których prezentowane będą najnowsze osiągnięcia tej branży, a także rozwiązania i systemy ochrony służące bezpieczeństwu i ratownictwu.”